Psikoterapi

Terapi nedir? Terapi Çeşitleri ve Terapi Yöntemleri Nelerdir?

Terapi nedir? Belkide bu güne kadar birçoğumuzun en fazla merak ettiği sorulardan bir tanesi. Çünkü herkes genelde kapalı kapılar arkasında iki kişinin konuşmasını terapi olarak adlandırmakta. Peki aslında terapi nedir? Terapi çeşitleri ve terapi yöntemleri nelerdir? Terapi ücretleri gerçekten çok mu yüksek? Tüm bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Fakat terapi gerçekten aşırı derecede rahatlamak ve iki kişinin konuşması olsaydı terapist neden olurdu? Rahatlamak amaçlı bir ile sohbet ediyor olmanıza asla terapi denilemez. Aynı zamanda eğer buna terapi denilirse terapist belgesi almış kişilere çok büyük haksızlık etmiş oluruz.

O yüzden terapi veya terapist konusuna baktığınız zaman terapinin bir ameliyat gibi olduğunu unutmamak gerekir. Yanlış yapılan bir terapi sonucunda insanların hayatlarına dokunulduğu için bu o bireye zarar verecektir.  O yüzden her kapı arkasında konuşulanlara terapi adı verilmemelidir.

Terapi nedir?

Terapi yapıyor olmak illa bilinçaltını temizlemek değildir. Geçmişe gitmek ve geçmişte kalmak ise asla değildir. Çocukluğuna inip çocukluğunda kalmakta değil. Nedenlere odaklanarak o nedenler içinde boğulmak demek de değildir.

Terapiler maddi manevi belli bir disiplin gerektirir. Esasında danışanların umutlarını kırmıyor olmak ve onların bir an evvel hayatlarında layık olduğu yerlere gelmek için o süreci onlara verebilmektir. En önemlisi esasında terapi olan kişiye beceri sağlamaktır.

Psikologlar, psikiyatrlar veya terapistler olarak bir çok farklı kişiler terapi yapar. Hepsinin tek amacı vardır; insana ve bireye yardımcı olmak. Yani terapide önemli olan şey bir karşı tarafa bir beceri sağlamaktır.

Terapi sadece farkındalık değildir, çocukluğunuza inerek çocukluğunuzdaki tıkanıklığı fark ediyor olmanız elbette çok önemlidir. Bu formülasyon yani yol haritası olarak da adlandırılır. Bu nedenle terapilerde geçmiş bilgiler analiz edilerek sizin için en doğru yol seçilir ve ilerleme hedeflenir.

Ayrıca terapistlerin geçmiş ile aranızdaki bağları kurarak  bir yol haritası çizmesine de formülasyon adı verilir. Bu da terapide bir an önce terapi olan kişiye ulaşmayı sağlar. Eğer doğru formülasyon terapide yapılmazsa kişinin hayatında boşa giden bir terapiler dizisi oluşur. Bu da hem maddi hem de manevi kayıplar demektir.

Eğer terapist eğitimi almamış biri terapi vermeye çalışırsa kişiye yarardan çok zarar verecektir. Bu tür bir terapi kişinin hayatını zehirleyecek riskler içerir.Yazımızın başında da söylediğimiz gibi terapist bir cerrah, terapi ise bir ameliyat hizmeti gibidir.

Esasında terapi yapmayı bilmeyen biri doğru terapiyi uygulamazsa bile kişi kendi kendini iyileştirme süreci olabiliyor. Yani terapist olmayan birinden terapi almak faydadan çok aksine zarar veriyor. Doğru yapılmış bir terapi ise kişinin hızlı iyileşme süreci ve kişinin hayatında bir beceri sağlamasına katkıda bulunur.

Terapi nasıl kalıcı hale gelir?

Örneğin; siz nasıl İngilizce öğrenmeye çalışınca kelimeleri harfi harfine tekrarlayıp, hayatınızda devamlı hale gelmesini istiyorsanız terapi de aynı şekilde kalıcı hale gelir. Siz terapi aldıktan sonra bunu hayatınızda kullanmadığınız ve tekrar yapmadığınız zaman bu beceri gelişemez.

Terapi nasıl yapılır?

Terapide amaç tek bir noktaya odaklanmak değil bütüne odaklanmaktır. Süreç içerisinde iki dil aracılığıyla yapılmış olan durumu sürekli o dili kullanarak kişinin zihnindeki olayı, tüm o ters ve yanlış düşünceleri, kişinin hayatının tıkanıklığına neden olan çoğu şeyi seans içinde müdahale ederek bir nevi açar. Bir taraftan kişinin zihnine o olayı nasıl kullanabileceği terapi yaparak öğretilir.

Terapilerin amacı nedir?

Terapi sadece farkındalık değil, farkındalıklı eğitimi kişiye verebilmektir. Eğilime dönüşmeyen hiçbir şey ama hiçbir şey değişemez. O yüzden davranış aslında terapistler için en önemli öğretilerden biridir. Terapi, bir nevi hedefe odaklı olarak çalışıyor olmak değil, kişinin layık olduğu hayatı, kişiye bu beceriyi kazandırarak yol göstermektir.

Terapi ne değildir?

Terapiye gittiğinizde yargılanmazsınız, eleştirilmezsiniz ve kendinizi suçlu hissetmezsiniz. Eğer bunlar oluyorsa bu terapi değildir. Terapist şunu yapmalısınız, bunu yapmamalısınız o öyle yapılmaz demez. Size tavsiye vermez.  Terapi kendinizi anlama ve anladıktan sonra kendini hazırlama ve nasıl değişeceğinizi kendinizin bulmasını sağlama sürecidir.

Terapi sadece rahatlamak için gittiğiniz bir yer değildir. Tabi ki böyle etkisi de olabilir. Terapi kendinizi anladığınız, kendinizi fark ettiğiniz ve değişim planladığınız hayata geçirdiğiniz ve dönüp bakıp nasıl olmuş diye sorguladığınız bir yerdir. Dolayısıyla terapi değişim yeridir.

Terapiye neden ihtiyaç vardır?

Bir çok kişi terapinin gereksiz olduğunu ve psikolojik terapi ücretlerinin çok yüksek olduğunu düşünür. Terapi, hayat standartlarınız istediğinizden çok daha düşük olması, hayatınızda bir çok değişiklikler yapmak isteyip bu değişiklikleri eyleme geçiremediğiniz taktirde bir terapistten yardım alarak gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Psikolojik rahatsızlıklarda çeşitli terapi yöntemleri denemek şart oluyor. Çünkü bir çok psikolojik rahatsızlık, psikofarmakolojik ilaçlar ile tedavi edilmez. Ancak terapötik yöntemler ile rahatsızlığa çare olunabiliyor.

Terapi Çeşitleri Nelerdir?

Terapi çeşitleri 10 ana başlık altında sıralanabilir.

Psikoanalitik Terapi

Bireyin bilişsel süreçlerini bilinçdışı unsurlar arasında bağlantı kurarak ortaya çıkarmaya çalışmasıdır.

Adlerian Terapi

Adler, kişinin yaşadığı sorunların yaşamı ve kendi hakkındaki yanlış inançlarından olacağını savunur ve bunlar çözüme ulaştırıldığında ruh sağlığının düzeleceği varsayımında bulunmuştur.

Varoluşçu Terapi

Kişi kendi kaderini çizer burada ve şimdi kavramları üzerinde odaklanan bir yaklaşımdır.

Davranışçı Terapi

Sorunun kaynağı öğrenmededir. Öğrenme sonucu ortaya çıkan çeşitli sorunlar  birkaç teknikle sorun ortadan kalkacağınız savunur. (Ödüllendirme, Sistematik duyarsızlaştırma vb.)

Rogeryan Terapi

Danışan kişi merkezli bir terapi yöntemidir.

Gestalt Terapi

Tüm her şey parçalardan oluşur fakat parçalar tek tek bütünü yansıtamaz belirtemez. Aksine bu parçalar bütün özelliğine bağlıdır. Organizmayı, bir bütün olarak ele alarak bu yaklaşım gelişmiştir.

 Kognitif Terapi

Sorunlarından temelinde yanlış düşünce ve inançlar mevcuttur. Bu yanlış inanç ve düşünceler değiştirilirse sorun ortadan kalkacaktır.

Aile Terapisi

Terapi sürecine aile fertlerinin dahil olduğu bir terapi sürecidir.

Art Terapi

Farklı teknikler (müzik, drama, resim, yazı) kullanarak bireyin yani terapi sürecindeki kişinin duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmayı ve aynı bu teknikler ile sağaltı mı amaçlayan terapi yöntemidir.

Emdr Terapisi

Gözler hareketleriyle bilginin yeniden işlenme süresinde ve travmanın duyarsızlaştırma teorisinden hareket eder. En fazla ‘’Travma sonrası stres bozukluklarında’’ kullanılan bir yöntemdir.

Hipnoterapi

Hipnotik yöntemlerin kullanıldığı terapi yöntemi olarak bilinir.

Terapi Faydaları

Terapi, size hayatınız boyunca işe yaracak ve sizin başkalarına bağlı kalmadan nasıl hayata karşı duracağınız konusunda bir beceri sağlayacaktır. Ayrıca hayatınızda geçmişte olan bağlantınız ne kadar kötü olursa olsun her zaman geçmişinizdeki sorunlarla yaşamayı size öğretmiş olacaktır.

Ayrıca psikolojik rahatsızlığınızdan nasıl kurtulacağınız konusunda da beceri sağlamış olacaksınız.

Terapi nedir konusunda aklınıza takılan herhangi bir soruyu yorum olarak sorabilirsiniz. Uzman terapistlerimiz merak ettiğiniz konularda sizlere yardımcı olacaklardır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.