282 views

RAMAZANDA NASIL BESLENMELİ VE EGZERSİZ YAPMALIYIZ ?

RAMAZANDA NASIL BESLENMELİ VE EGZERSİZ YAPMALIYIZ ?

Hedefin ne olursa olsun, yaşın/beden ölçün kaç olursa olsun hedefe ulaşmak için bir yola çıkmak zorundasın. Limitlerini zorla ! Olmadı mı, başaramadın mı? Tekrar dene! Hevesin mi kırıldı bekle, dinlen, toparlan ve tekrar dene. Her yenilgi tecrübedir, daha akıllı başlama şansıdır, öğreticidir.

İlk diyet yapışınızda neye doyamadığınızı, neyin vücudunuza iyi geldiğini fark edersiniz mesela ona göre davranabilirsiniz; bu bir tecrübedir. Normal süreçten daha farklı daha zorlu bir zaman dilimine girdiniz. Ramazan ayı sevgi ve hoşgörü ayıdır. Bizler yaşadığımız şehir şartları sebebi ile genel olarak stresli ve sağlıksız olmaya meyilliyiz. Bu aylarda buna her anlamda daha fazla dikkat etmeliyiz.

Ramazan ayının ilk günlerinde oruç tutan kişiler için, bu günleri daha sağlıklı geçirmeleri adına;

  • Ağır egzersiz programlarından kaçının, iftar sonrası yürüyüş ve aşırı zorlanmadan pilates uygulayabilirsiniz.
  • Ramazanda siz yormayacak yağ yıkımınızın artmasını sağlayacak titreşimli, bölgesel incelmeyi sağlayan selülit oluşumunu engelleyen vibrasyon paketimizi deneyebilirsiniz.(Kendiniz için en azından 20 dk nızı ayırabilirsiniz.)
  • Yeterli miktarda sıvı alın. Toksinleri atmak ve böbrek yükünü dengelemek için önemlidir.
  • Vücudunuz oruca kısa sürede adapte olacaktır ama siz bu dönemde normalin çok üstünde yemek yerseniz vücut ağırlığınız artacaktır yani kilo alacaksınız!!!

Aşırı tatlı ve basit şekerden uzak durun.

Ruh ve beden sağlığınızı korumanız için bunlara lütfen dikkat edin ve sizi delirten her şeye ben bugün nefsime ve kaderime daha hakimim orucumu da kalbimide sizinle kirletmicem deyip arkanızı dönün.

Hayırlı Ramazanlar diliyorum hepimiz için…

 

Fizyoterapist Ayşegül KARA

 

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir