354 views

Sınav Stresi ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Sınava giren arkadaşlar dikkat… Sınava hazırlık sürecinde beslenme ve spor aktiviteleri; sınava hazırlık ve aile eğitimi kadar önemli bir konudur. Maalesef ki bu konularda çevremizde çok fazla yanlış bilgiler mevcut olmakla beraber özellikle spor ve fiziksel aktiviteden sınavdan dolayı kaçınılmaktadır. Tabi bu vereceğim bilgiler genel bilgiler olup, beslenme programı, fiziksel aktivite planlaması ve kariyer planlaması kişiye özel olmalıdır.

“Sınava çok az var, yemeğe zaman ayırmaya gerek yok. Atıştıralım yeter.”  olayı en çok yapılan yanlışlar arasında olup maalesef ki tüm sistemimizi bozmaktadır. Özellikle sınav günü besin zehirlenmesi riskinden dolayı dışardan yemek yenmemelidir ve kişi yemek yeme konusunda zorlanmamalıdır. Protein destekli, sebze ve tahıl ürünleri yenilmeli; hızlı pişen katkı maddeli ürünler tüketilmemelidir.

“Çok uykum geliyor, sürekli kahve çay içmeliyim.” Günde bir fincan şekersiz kahve sınava girecek olan adaylarımız için kesinlikle önerilerimiz arasında bulunmakta fakat bu durumu abartıp sürekli kahve çay tüketen hatta nescafe, latte gibi içinde süt tozu şeker barındıran katkı maddeli ürünlerin tüketen birçok adaylar var. Aşırı kafein vücutta su atılımını arttırıp bağışıklık sistemini düşürür. Konsantrasyon ve uykusuzluk gibi problemlere sebep olur ve aksine dinç olan vücudunuzu daha yorgun ve halsiz duruma getirir. Korku, stres ve endişelerinizi arttırır. El ve ayaklarda titremelere sebep olur. Dikkatli tüketilmesi gerekir.

“Spora yapıp kendini yorma, ders çalışamazsın yoksa!” Sporcu adaylara bile sınavdan dolayı sporun bıraktırıldığı vakalarımız oldu. Hatta bu konularda eğitimcilerimiz bile yetersiz bilgilere sahip. Spor veya fiziksel aktivitelerin arttırılması kişide dopamin ve seratonin denilen hormonların vücutta salınımlarını arttırır. Fiziksel aktivite, stres faktörünü azalttığı gibi güne daha dinç başlamanızı sağlar. Metabolizmayı düzenlediği için uyku kalitesindeki artışı sağlar. Hantallık ortadan kalkar. En güzel stres atma yöntemidir. Beynin sağ sol lobunun kullanıldığı beyin eğitim programlarını bu konuda önerebilirim. Dikkat eksikliği yaşayanlarda, hızlı okumada, hızlı düşünme, problem çözmede ve stres kontrolünde en güzel yöntemler arasında gelmektedir.  (Bkz. TERAPİ  Beyin Eğitim Programları)

“  Şekerli besinler yersem daha enerjik olurum. Sınavdan önce çikolata, şeker yemeliyim.” Maalesef ki ÖSYM’nin bile yanlış bildiği ve yaptığı trajikomik yanlışlardan biridir. Evet karbonhidrat en güzel enerji kaynağıdır fakat basit şekerler kısa sürede şekeri yükseltip birden düşürür. Düşen kan şekeri kişinin hipoglisemiye girmesine sebep olup konsantrasyon problemine yol açar. Özellikle sınav günü proteinli güzel bir kahvaltı yapılmalı şeker ihtiyacını da muz, havuç, kuru meyvelerden temin etmeliyiz.

**İşte sınava giren öğrencilere altın değerinde tavsiyeler:

-Kahvaltısız asla güne başlanmamalıdır. Köy yumurtası, peynir, bol yeşillik, fındık, ceviz, badem, yeşilbiber olan güzel bir kahvaltı şart.

-Aşırı tuz, yağ, şeker içeren besinlerden uzak dur.

-Dopamin öğrenme hızını arttıran en güzel hormondur. Sağ- sol beyin eğitim egzersizleri sınava hazırlık aşamasında en güzel yardımcı eğitimdir.

-Stresle ve kaygıyla ilgili yapılan çalışmalarda C vitamini alımının çok güzel sonuçlar verildiği görülmüş. Kuşburnu, yeşilbiber, tam buğday ekmeği, muz, çilek, kivi, yeşil yapraklı besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.

-Uyku kalitesi ve uyku esnasında saat 12 ve 3 arasında salınan melatonin hormonu da başarı oranının arttırılmasında çok önemli bir faktördür. En az 7-8 saat uyku şart.

-Kandaki şeker düzenlemesi için tarçın çok önemli bir besin. Kabuk tarçınlı bitki çayları içebilirsiniz. Yatmadan önce melisa papatya çayı içmek çok rahat ve kaliteli uyku uyumanızı sağlar.

-Süt, ayran, yoğurt laktik asit üretimine sebep olduğu için akşam tüketilmelidir.

-Kan değerlerimiz çok önemlidir. B12,  demir, ferritin değerleri yaşam kalitemizde önemli bir yere sahiptir. Huzursuzluk halsiz uyanma gibi sorunlarda bakılması gereken değerler arasındadır. Takviye alınması gerekebilir.

-Omega 3 hafıza, dikkat, öğrenmede etkili bir besin öğesidir. Haftada 2-3 gün balık tüketilmeli veya EPA DAHA’sı yüksek ome-ga 3 tabletler kullanılmalıdır.

NOT: Bu yazdıklarım genel bilgiler olup tavsiye niteliğindedir. Kişiye özel beslenme planı veya egzersiz planı şarttır. Uzmanlar ile iletişime geçmelisiniz.

                  Şimdiden başarılar dilerim. Sağlıkla kalın

Fizyoterapist Hülya BOZOĞLU

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir