404 views

NEDEN PİLATES?

Bu haftaki konumu son günlerde katıldığım pilates kursundan çok etkilendiğim için yazmak istedim açıkçası. Bir fizyoterapist ve antrenör olmama rağmen  “profesyonel kontrolünde “  pilatesin ne denli önemli olduğunu, medya yüzünden bakış açımızın ne kadar da değiştirildiğini görünce sizlerle de paylaşmak istedim öğrendiklerimi.

Bayanlar için popüler olan pilatesin mucidi aslında bir erkek. Evet Joseph Pilates … Hayatı çok dikkat çekici. Pilates, aslında kendi geçirdiği hastalıklar ve ağrılarına derman olsun diye bulmuş bu sistemi. Çeşitli sporlar yanında yoga ve  pilatesle  birçok hastalığını da yenmiş ve  Almanya’da  Nazi Kampında tutsaklara da yaptırmış. Hatta grip salgını yüzünden ölümlerin olduğu dönemde kendi koğuşundan kimsenin ölmemesi çok dikkat çekmiş. Yani pilates aslında sadece iyi görünmek, incelmek için yapılan bir egzersizler bütünü değildir.

Peki pilates nedir? Neden pilates yapmalıyız?

Pilates önemsediğimiz büyük kas grupları yanında küçük kas gruplarını da kapsayan merkeze yönelik çalışmayı hedefleyen; esneklik, koordinasyon, kuvvetlendirme ve en önemlisi doğru nefesi öğrenmemizi sağlayan bir sistemdir. Temeli doğru nefes almaktır. Bu yüzden akciğer sağlığımız için büyük önem taşır. Kronik bel-boyun ağrılarında, omurga hareketliliğinin sağlanmasında çok önemlidir. Bu yüzden duruş bozukluğu çeken herkesin kesinlikle yapması gerekir. Stresi azaltması ve kozmetik açıdan da daha fit ve sıkı görünen bir vücuda sahip olmanızı sağlaması da cabası… Yurt dışında birçok sporcu pilates yapar. Çünkü esnekliği arttırıp yaralanmaları da önler. Atletik performansı da arttırmaktadır. Ama ülkemizde her konuda olduğu gibi bu konuda da yıkılamamış ön yargılar vardır. Pilatesi erkekler de yapmalıdır. Sadece bayan sporu değildir!

Kaç yaşında pilatese başlanabilir?  Her yaşa uygun mudur?

Pilatese iyi bir değerlendirme sonrası 10 yaşından sonra rahatça başlanabilir ve her yaşa uygundur. Hatta ve hatta hamilelerde de kesinlikle çalışılması gerekmektedir. Vücut farkındalığı ne kadar erken gelişirse o kadar genç ve sağlıklı bir yaşamanız olur. Ayrıca pilates ömür boyu yapılabilir.

Pilates zayıflatır mı ?

Tek başına pilates tabi ki zayıflatmaz. Bu soru merkezimize gelen üyelerimizce bizlere çok soruluyor. Pilates ,  kardio egzersizler , iyi bir beslenme programı  ile çok güzel sonuç almak mümkün. Kilo verilirken sarkma ve selülit oluşumunda da çok etkili.

Madem bu kadar güzel bir sistem bu pilates, neden bizlere yansıtılmıyor ve neden bilmiyoruz yararlarını?

Çünkü medyada yansıtılma şekli yanlış. Alaylı birkaç ünlünün yaptığı, komik ve bir o kadarda yanlış egzersizler, bizlere pilates  diye gösteriliyor. Bu işi anatomiyi bilen profesyoneller yapmalı. Kişiye özel programlanmalı. Ayrıca hekimlere, fizyoterapistlere, diyetisyenlere de çok iş düşüyor. Yönlendirme yapmadığımız, kendimizi geliştirip okumadığımız ve bu yöntemlere insanları yönlendirmediğimiz sürece hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çok kötü durumda olan bir nesil bizleri bekliyor. Bilinçli sağlıkçı, anne-baba, öğretmen olursak belki bir gün biz de Joseph Pilates gibi hastalıklarımızdan kurtulup 95 yaşında sadece merkezinde çıkan yangında dumandan etkilendiği için sağlıklı ölebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.

Fizyoterapist Hülya BOZOĞLU

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir