376 views

MOTOR YETENEĞİN EĞİTİMDEKİ YERİ

Motor beceri; belirlenen bir işi yapabilmek için gerekli motor hareketi sağlayan davranışları öğrenme ve bu davranışları  geliştirme becerisidir. Motor yetenek beyinde motor korteks denen bölgeden kontrol edilir. İki yaşından itibaren  motor yetenek gelişmeye başlar. Kaba motor ve ince motor yetenek olmak üzere iki tip motor yetenek vardır. Kaba motor yetenekte büyük kas gruplarını içeren hareketler yer almaktadır. ( Yürümek , koşmak, dengede durmak vb) İnce motor yetenekte ise; el ayak gibi küçük kas gruplarını içeren hareketler yer almaktadır. (Piyano çalmak , fermuar çekmek, oyun oynamak vb ) Çocuklar motor davranışlar yoluyla dış dünya ile iletişim kurar. Her yeni beceri ile de kendi dünyasını genişletir ve yeni deneyler yapar. Fiziksel gelişim, psikomotor gelişim ile paralel gitmektedir ve birbirinden ayrı düşünülemez. Bir çocuğun çevresini tanıması ve çevresini yönetme becerisine kavuşma sürecinde ‘motor yeteneklerinin gelişimi’ son derece önemlidir. Bu süreçte, çocuğun bağımsızlığını tanımasında ve yönetmesindeki rolü de göz ardı edilmemelidir. Bunun yanı sıra çevresine uyum sağlaması ve sosyal faaliyetlerde varlık göstermesi için de ‘psikomotor’ gelişim iyi anlaşılmalıdır. Psikomotor gelişimin sağlıklı olması, fiziksel gelişiminin yanı sıra zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine de önemli katkı sağlar.

Motor yetenek eğitimi dünyanın gelişmiş ülkelerinde, okul öncesi verilen eğitimlerde ilk sırada uygulanmaktadır. Fakat ülkemizde bu konuda çalışmalar oldukça azdır. Sebebi ise ailelerin  ve eğitimcilerin motor yeteneğin önemi hakkında çok fazla bilgiye sahip olmamasıdır.İlkokul sürecinde kalem tutmada,  çanta taşımada ve  çanta fermuarı açıp kapatmada  , el-göz koordinasyonunu sağlamada okul öncesi motor yetenek eğitimi, aynı psikomotor gelişimine etkili olduğu kadar önemlidir.

Vücudu kontrol etmenin, dengede iyi durmanın, zeka ile ilişkisi oldukça büyüktür. Beyinde eller özellikle baş parmak çok büyük yer kaplamaktadır. Bu da bize ince motor aktivitenin beyin gelişiminde çok önemli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda  çalışmalar serebellumu  yani beyinciği gelişmiş olmayan bir çocuğun özgüveninin de  oldukça düşük olduğunu göstermiştir. Koordinasyon problemi yaşayan bir çocuk, aynı anda birden çok işi yapamaz. İşitsel ve görsel  dikkati zayıf olan bir çocuk, anlatılanı dinleyemez, hafızasına alamaz.

Bir önceki paragrafta  anlattığımız gibi görsel işitsel denge ve koordinasyon  egzersizleri 4 yaştan itibaren çok büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden okul öncesi, çocuğunuzda fark etmediğiniz motor yetenek eksikliği, ileride bir çok probleme yol açacaktır. Ülkemizde okullarda okul öncesi eğitim veren her kurumda motor yeteneklere yönelik çalışmalar yapılması gerekmekte ve bu tip eğitimleri veren kurumlar desteklenmesi gerekmektedir.

Günümüzdeki modern yaşam tarzı, çocuklarımızı fiziksel yetersizliğe doğru itmektedir. Fiziksel yetersizlik ise bilişsel yeteneklerin üzerini örtmektedir. Çocuğunuzun üzerinden o örtüyü kaldırın!

Motor yetenek eğitiminin faydalarını sırlayacak olursak ;

*ÖZGÜVEN
*DİKKAT
*İNCE MOTOR
*HIZLI DÜŞÜNME
*FİZİKSEL YETERLİLİK
*KOORDİNASYON
*YETENEK
*ALGILAMA
*GÖRSEL FARKINDALIK
*İŞİTSEL DİKKAT
*ZEKA OYUNLARI
*DENGE
*CESARET

*SOSYALLİK

Peki anne babalar olarak çocuklarda bu gelişimi nasıl sağlayabiliriz?

*Yap- boz yapmak, boncuk dizmek, kuleler yapmak, eğimli yüzeylerde koşmak, yumuşak zeminde denge egzersizleri yapmak, oyun hamuru ile oynamak, makasla kağıt kesmek, boya yapmak gibi çeşitlendirebiliriz.

NOT: Çocuklara çeşitli testler uygulanıp,  çeşitli parkurlarla bu eğitimin uzmanlarca verilmesi her zaman daha etkilidir .Tarsus’ ta  bu eğitimi ilk kez Terapi Merkezi uygulamaya koymuştur.

FİZYOTERAPİST HÜLYA BOZOĞLU

Terapi merkezi kurucusu/Wellness antrenörü

 

 

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir