641 views

Manuel Terapi

Manuel terapi elle tedavi anlamına gelir. Omurga ve eklemlerdeki çıkık, yarı çıkık ve tüm yer değiştirmelerin fizyolojik sınırlar içinde birtakım özel egzersiz ve manevralarla fizyoterapist tarafından normal anatomik pozisyonuna getirilmesidir.

Manuel teknikler uygulanmadan önce, problemin kökenine inmek gerekir. Ağrı bu konuda en önemli yol göstericidir. Ağrının nereden neden geldiğini tespit ettikten sonra, terapist manuel terapi yapmalıdır.

Manuel terapi tek seansta çözüm olabileceği gibi, bir kaç seans ta sürebilir. Fakat asla uzun seanslar uygulanmaz. Probleminizin düzelip sonra tekrar etmesi durumu sistemik bir probleminizi olduğunu gösterir. Sistemik problemler düzelmeden anatomik yapıyı düzeltmenin bir anlamı yoktur.manuel terapi tarsusÖrneğin, mide probleminiz boynunuzda ağrı yapabilir. 10 yıl sonra kesin boyun fıtığı olursunuz. Boyun fıtığının manuel terapi ile düzeltilmesi, fıtığın 1 ay sonra tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Ameliyat ta olsanız, fıtıklaşmalar diğer omurlardan devam edecektir. Çünkü hala mide probleminiz vardır.

Önceliğimiz, boyun ağrınızı geçirmek yerine midenizi tedavi edilmesidir. Oysaki ağrı geçirmek bizim için kolay bir iştir.

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir