742 views

Kinesiology Tape

Kinesiotape-Ağrı Bandı Mersin

Dr kenzo kase eren mehmet bozoğlu ağrı bandı

Dr. Kenzo KASE & Fzt. Eren M. BOZOGLU
6. Ulusal Spor Fizyoterapistleri Kongresi

Kinesiotaping Japonya’da  Japon Dr. Kenzo Kase tarafından yaklaşık 25 yıl önce geliştirilmiş fakat Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmış özel bir bantlama yöntemidir.

Kinesiotaping, bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık problemleri yanında ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında da kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir. Kinesiotaping uygulamalarının temelde iki amacı vardır:

-Ağrısız ve daha kolay hareket edebilmeyi sağlamak
-Yumuşak dokuda iyileşmeyi desteklemek

Bantlama bir tedavi yöntemi olarak, yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmiştir. Özellikle sporcu sağlığı ve koruyucu yaklaşımlar alanında bilinen bu tedavi şekli pek çok farklı malzeme ile uygulana gelmiştir.

Kinesiotaping bantlama yöntemlerinden biri olmakla beraber, bu yöntemde benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen özel bantlar kullanılmakta ve bu bantlar özel tekniklerle, farklı amaçlar doğrultusunda uygulanmaktadırlar.

Kinesiotaping’ te kullanılan bantların özellikleri nelerdir?

Oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiş olan bu bantlar, yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabilmektedir.

Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak ya da uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür.
Kinesiotape uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinde çıkmaksızın 4 ila 7 gün kalabilmektedir.

Bandın en önemli özelliklerinden biri de cildin esneme kapasitesine uyumlu oluşudur, bu özellik sayesinde, bant hareket halinde iken ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlayabilmektedir.

Kinesiotape yapısında ciltte alerji yaratabilecek lateks veya benzeri herhangi bir etken madde içermediği gibi gerekli hallerde birbiri üzerine katmanlar oluşturacak şekilde de uygulanabilmektedir.

Bantlar esasen uzak doğunun renklerle tedavi felsefesinden yola çıkarak daha sonra kişisel tercihlere de cevap verebilmek amacıyla, siyah, pembe, turkuaz, ten rengi gibi farklı renklerde üretilmiştir.

Her renk materyal olarak aynı özellikte olup, uygulama da farklı renklerin tercihi uygulama yapan uzmanın ya da hastanın inisiyatifine bırakılmıştır.

Bu bantlama yönteminin etkileri nasıl oluşur?

Vücudumuz hareket etmek üzere tasarlanmıştır ve bu hareketin temel unsurları sinir sistemi ile kas-iskelet sistemidir.

Kaslar, iskelet dokusuna yapışmış halde bulunur ve normal koşullarda kasılıp gevşeme yolu ile hareketi sağlarlar.

Eğer bir kas çok uzun süre gevşemeksizin çalışmak durumunda kalır ya da kapasitesinin üzerinde çalışma durumunda kalırsa kas dokusunda küçük ya da büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. Oluşan bu yaralanmaların neticesinde oluşan yangılı /iltihabi durum cilt ile kas dokusu arasındaki bölgede baskıya neden olur ve bu basınç lenfatik akıma engel oluşturur.kinesiotape

Dokularda oluşan bu baskı deri altında yer alan ve ağrı duyusunu oluşturan sinir uçlarını uyararak kişide “ağrı ve rahatsızlık hissi” uyandırır. Bu tip ağrılar kas ağrısı ya da miyalji olarak adlandırılmaktadır
Kinesiotaping teorik olarak, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma ya da hastalık sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir.

Yaralanma bölgesindeki baskının azalması bölgedeki kan dolaşımın artışı ile sonuçlanmaktadır. Azalan gerginlik ve hassasiyet neticesinde deri altında var olan ağrı alıcılarının uyarılmasını önlenmiş olur ve ağrısız hareket imkânı sağlanmış olur.

Kinesiotaping tekniğinin temel amacı ağrısız harekete destek olmak ve bu yolla iyileşmeyi hızlandırmaktır.

Kinesiotaping yöntemi kasların çevresine ya da üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir.

Kinesiotaping ile ağrılı eklemlerin fonksiyonel bir destekle hareket etmeleri sağlanabilir, yorgun ya da zayıf kasların çalışmasına destek olunabilir.

Kinesiotaping yöntemi lenf akımına destek olacak tekniklerle uygulanırsa 24 saat boyunca sürecek bir lenfatik akım desteği sağlanmış olur.

Kinesiotaping uygulamalarında yer alan düzeltme teknikleri ile vücuttaki dokular desteklenebilir, böylece kişinin daha erken dönemde ağrısız şekilde hareket edebilmesi sağlanırken doku iyileşmesini hızlandıracak etkiler oluşturulabilir.

Kinesiotaping soğuk tedavisi, hidroterapi ya da elektrik stimülasyonu gibi diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile eş zamanlı olarak kullanılabilir.

Kinesiotaping uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki etmektedir, özellikle kas dokusunun vücut fonksiyonları ve metabolizması üzerindeki önemi göz önüne alındığında uygulamanın iyileşmeye ve ağrısız harekete olan katkısı iyileşmenin hızlandırılmasında oldukça önemli bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

Kinesiotaping hangi problemlerde kullanılabilir?

Kinesiotaping son derece esnek ve etkin kullanım şekli ile baştan ayağa pek çok problemin tedavisinde tek başına ya da yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir.

Farklı sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları

Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler [ayak bileği burkulmaları, ayak tabanı ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, donuk omuz, hamilelik süresince gelişen ağrılı eklem problemleri. vb]

Spor yaralanmaları sonrasında ya da yaralanma öncesi önleyici uygulamalar

Postür ve duruş bozuklukları
Kinesiotaping & Ağrı Bandı

Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar

Cerrahi sonrası ya da hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumlarında

Yukarıda verilen örneklerden de anlaşılacağı gibi Kinesiotaping pek çok sağlık probleminde bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Bu yeni yöntem bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılmakta alınan başarılı sonuçlar bilimsel verilerle desteklenmektedir.

Kinesiotaping’i kimler uygulayabilir?

Kinesiotaping yönteminde bantların, hangi bölgeye, hangi tekniklerle, hangi yönde ve hangi amaçlarla uygulanacağı doğru sonuca ulaşmak açısından oldukça önemlidir. Tekniğin başarı ile uygulanması kaslar, eklemler, bağlar ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmekten ve duruma uygun doğru teknikleri uygulamaktan geçmektedir. Bu nedenle Kinesiotaping uygulaması bu konuda düzenlenen uluslararası onaylı kursları almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Kinesiology Tape açık 17 Şubat 2016 rated 5.0 of 5

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir