694 views

Fizyoterapi

Fizyoterapist, canlının hayatta kalabilmesi, yaşamla mücadele edebilmesi için, canlının sahip olduğu şartlar altında, fonksiyonlarını geliştirmek için uygulama yapan, egzersizler veren, doğal ürünlerle beslenme yollarını ögreten, yaralanmaları önlemek için doğru hareketleri öğreten, sporcuların performanslarını arttırmak için, çeşitli ekipmanlar, programlar kullanan, hastanın ailesini bilgilendiren ve ailesine eğitim veren, 4 yıl üniversite okuduktan sonra, çeşitli kurslarla kendini geliştiren, yeri geldiğinde sağlık personeli, yeri geldiğinde antrenör olan bir terapistir.

Fizyoterapi ise fizyoterapistin uyguladığı yöntemlerin tamamına denir. Fizyoterapi daima gelişmekte ve gelişmeye devam edecektir. İnsan vücudu bir bütündür, her problem başka problemlere yol açar. Ortopedik bir sıkıntı zamanla nörolojik bir sıkıntıya dönebilir. Uzun süreli mide problemi, zamanla boyun fıtığı yapabilir. Kalp krizi belirtisi sol kola vurabilir. Yani vücut bir bütündür.

Fizyoterapi ne kadar dışardan müdahalelerle uygulansa da, içerden müdahele olarak da uygulanabilir. Uzun süreli kabızlık çeken birisi, zamanla bel fıtığı olabilir. Kabızlık geçmeden bele uygulanan yöntemler, ameliyat dahil, geçiçi fayda sağlayacak, problemin kökeni düzelmeyecektir.

Fizyoterapi uygulanmadan önce kişi detaylı sorgulanmalıdır. Değerlendirme içeriğinde:

*Yaş

*Cinsiyet

*Meslek

*Beslenme

*Boy-kg

*Sigara-Alkol

*Tramvatik-Sistemik problemler ve özgeçmiş-soygeçmiş mutlaka sorgulanmalı, iyi bir zaman ayırılmalıdır.

Direk sizi tedavi etmeye çalışmak doğru değildir. Ağrılarınızı geçirmek bizim için çok basittir. Fakat ağrıların neden kaynaklandığını bulmak gerçekten zordur ve tecrübe ister.

İşin kökenine inmek asıl meseledir. Kökeni bulmadan uygulama veya egzersiz vermek halının altına, çöpleri süpürmek anlamına gelir.

Fizyoterapi uygulamaları sizin bildiğiniz gibi sadece elektrik akımlarından ve egzersizlerden oluşmaz. Komplekstir, holistiktir.

Fizyoterapide bir diğer kural kişiye dokunmaktır. Dokunmadan ellerini kullanmadan, cihaz bağlayıp kaçmak, doğru değildir. Fizyoterapist hastaya dokunmalı ve hastayla dialog halinde olmalı, hastaya ve aileye eğitim vermelidir.

Fizyoterapi açık 17 Şubat 2016 rated 5.0 of 5

Yorumlar

yorum

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir